EĞİTİMLER

KİMYASAL DEĞERLENDİRME UZMANI EĞİTİMİ / NİSAN 2020 – İSTANBUL

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 23 Haziran 2017 tarihinde 30105 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede “KKDİK (Kimyasalların Kaydı, Değerlendirmesi, İzni ve Kısıtlanması) Hakkında Yönetmelik” yayımlanmıştır.

KKDİK Yönetmeliği’nin amacı, insan sağlığı ve çevrenin yüksek düzeyde korunmasını sağlamak, maddelerin zararlarının değerlendirilmesine yönelik alternatif yöntemleri özendirmek, rekabeti ve yeniliği artırmak üzere kimyasalların kaydı, değerlendirilmesi, izni ve kısıtlanmasına ilişkin idari, teknik usul ve esasları düzenlemektir.

KKDİK Yönetmeliği, maddelerin imalatını, piyasaya arzını veya maddenin kendi halinde, karışım içinde veya eşya içinde kullanımını ve karışımların piyasaya arzını kapsamaktadır. KKDİK Yönetmeliği 67 maddeden ve 18 Ekten oluşan bir yönetmeliktir. 

KKDİK Yönetmeliği’nin Ek-18'inde belirtilen şartlara uygun olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylı eğitim kuruluşları tarafından “Kimyasal Değerlendirme Uzmanı” eğitimleri verilebilmektedir. CRAD,  “Kimyasal Değerlendirme Uzmanı” eğitimleri alanında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylı ilk eğitim kuruluşudur.


Neden Kimyasal Değerlendirme Uzmanına İhtiyaç Vardır?

KKDİK Yönetmeliği kapsamında aşağıda yer alan gerekliliklerin yerine getirilmesinde Kimyasal Değerlendirme Uzmanına ihtiyaç vardır.

•    Güvenlik Bilgi Formlarının hazırlanması,
•    Kimyasal Güvenlik Raporlarının hazırlanması,
•    Kimyasal Güvenlik Değerlendirmelerinin yapılması,
•    Kayıt Dosyalarının hazırlanması,
•    Maruz Kalma Senaryolarının hazırlanması.


Eğitim Tarihi: 6 -7- 8- 9- 10- 13- 14 -15 Nisan 2020

Eğitim Yeri: CRAD Akademi / İstanbul-Ümraniye

Eğitim Süresi: 8 tam gün - 8 saat / toplam 64 saat

Eğitim Kontenjanı: 15

Eğitim Ücreti: 4.250 TL + KDV

Eğitmen: Haydar HAZER - Yüksek Kimyager – Kimyasal Değerlendirme Uzmanı 

 

Başvuru ve kayıt işlemleri için, katılımcılar Eğitim Katılım Formunu doldurarak ve egitim@crad.com.tr  e-mail adresine ilgili formu ileterek kayıt süreçlerini başlatabilir veya CRAD eğitim birimi ile temas ederek detaylı bilgi alabilirler.
 

Kimyasal Değerlendirme Uzmanı Eğitmeni olabilmek için sınav şartı bulunmamakta olup, KDU Eğitmeni olabilme kriterleri aşağıda belirtilmiştir.

 • Kimya mühendisi, çevre mühendisi, kimya lisans, biyoloji lisans, kimya öğretmenliği veya biyoloji öğretmenliği mezunu olup kimyasallara ilişkin üretim, laboratuvar, kalite kontrol veya kimyasalların yönetimi alanında 3 yıl çalışmış olmak ve bu ekin ikinci bölümünde belirtilen eğitim konularının her birinden ve bunların tabloda belirtilen sürelerinden az olmamak şartıyla en az 64 saat eğitim almak ve bunu belgelendirmek veya,
 • Üniversitenin diğer lisans bölümlerinden mezun olup kimyasallara ilişkin üretim, laboratuvar, kalite kontrol veya kimyasalların yönetimi alanında 5 yıl çalışmış olmak ve bu ekin ikinci bölümünde belirtilen eğitim konularının her birinden ve bunların tabloda belirtilen sürelerinden az olmamak şartıyla en az 64 saat eğitim almak ve bunu belgelendirmek.


Ayrıca belirtmek gerekir ise, Kimyasal Değerlendirme Uzmanı sertifikası için sınav şartı bulunmaktadır ve sınav katılım şartları aşağıda listelenmiştir.

Kimyasal Değerlendirme Uzmanı sertifikası almak isteyen adaylar TÜRKAK tarafından Personel Belgelendirme alanında akredite edilmiş sınav kuruluşlarının sınavlarına katılabilir ve başarı notu olan 70 ve üzeri puan alarak sertifika almaya hak kazanabilirler.

 • Kimya, biyoloji veya çevre bilimleri ile ilgili Fen/Fen Edebiyat Fakültelerinin veya Mühendislik Fakültelerinin lisans bölümlerinden mezun olmak veya,
 • Kimya bilimi ile ilgili yüksek lisans, doktora yapmak, veya 
 • Üniversitenin diğer lisans bölümlerinden mezun olup kimyasallara ilişkin üretim, laboratuvar, kalite kontrol veya kimyasalların yönetimi alanında en az 5 yıl çalışmış olmak,
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylı eğitim kuruluşundan, zorunlu 64 saatlik eğitim almak.


Ödeme Seçenekleri;

* Kredi Kartı ile ödeme seçeneği bulunmaktadır. 
* Garanti Bankası kartlarına komisyonsuz olarak 3 taksit ile ödeyebilirsiniz. 4 ve üzeri taksit seçeneklerine ise komisyon ücreti yansıtılmaktadır.
* Diğer banka kartlarına taksitsiz olarak vade farksız ödeme seçeneği mevcuttur.


Eğitim ücretine dâhil olan hizmetler;

 • Eğitim sunum kitapçığı (CRAD eğitimine özel, anlaşılır ve kullanışlı içerikte) ve ek materyaller,
 • Eğitim Katılım Sertifikası,
 • Kahve, İkramlar, Öğle Yemeği,
 • Eğitim salonunun özellikleri, katılımcıların konforlu bir eğitim alabilmesi için gerekli koşulları ortalamanın üstünde bir standartta sağlamaktadır. Katılımcıların ders aralarında kullanabilecekleri dinlenme alanları (balkon, ön veya arka bahçe) bulunmakta olup, binanın tümünde gerekli İş Sağlığı ve Güvenliği önlemlerini uygulanmaktadır.
 • Otopark sorunu bulunmamaktadır.
   

Eğitim organizasyonları 6 kişi ve üzeri katılımcı olması durumunda açılacaktır.


*** Çevreye duyarlılık ve kâğıt sarfiyatını önleme maksadı ile eğitim ek materyalleri basılı olarak sunulmayacaktır. Eğitim başlangıcında katılımcılara verilecek şifre ile ilgili web sayfasından indirilecek ve bilgisayar üzerinden takip edilecektir. 


İstanbul'da konaklama ihtiyacı olan katılımcılar için CRAD ’a 3 dk. yürüme mesafesinde olan The City Suites tavsiye edilmektedir.
 

 

 

 

BAŞVURU FORMU

İLETİŞİM BİLGİLERİ