CRAD BLOG

KİMYASALLARINIZIN GÜVENLİK BİLGİ FORMLARI VE 2023 YILINA HAZIRLIKLAR

Kimyasallar hakkındaki resmi kurumların yayımlamış olduğu yasal düzenlemeler çerçevesinde Güvenlik Bilgi Formlarınızı (kısaca GBF, eski kısaltmasıyla MSDS) güncellemeniz gerekebilmektedir. Bu bağlamda 1 Ocak 2023 tarihine hazır duruma getirmeniz gereken önemli güncellemeler bulunmaktadır. Burada bahsedilecek güncellemeler, Türkçe ve AB Bölgesine yapılan GBF’ler için geçerlidir.

Türkçe GBF’ler, 10 Aralık 2020’de yayımlanan, 31330 (Mükerrer) sayılı “Maddelerin Ve Karışımların Sınıflandırılması, Etiketlenmesi Ve Ambalajlanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında güncellenecektir. Bu güncellemeler şunları içermektedir;

  • Bazı H kodlarına ait ifadelerinde (zararlılık ifadeleri) değişiklikler ve buna bağlı olarak kimyasalın etiket bilgilerinde güncelleme.
  • Bazı P kodlarına ait ifadelerinde (önlem ifadeleri) değişiklikler ve buna bağlı olarak kimyasalın etiket bilgilerinde güncelleme.
  • Bazı maddelerin H kodlarında (zararlılık sınıflandırmasında) değişiklikler ve buna bağlı olarak kimyasalın etiket bilgilerinde güncelleme.
  • Bazı maddelerin karışımlarda sebep olduğu zararlılığı getirdiği limitlerde (özel konsantrasyon sınır değerleri) değişiklikler ve buna bağlı olarak kimyasalın etiket bilgilerinde güncelleme.


AB Bölgesi için yapılan GBF’ler, “Commission Regulation (EU) 2020/878” kapsamında güncellenecektir. Bu güncellemeler şunları içermektedir;

  • Atıfta bulunulan, GBF’nin uyumlu olduğu yasal düzenlemenin adı değişecek.
  • GBF’ye yeni başlıklar tanımlanmıştır, bu başlıkların eklenmesi ve uygun açıklamanın başlıklar altında yazılması.
  • Bazı alt başlıkların isimlendirmesinde değişim.
  • Nanoform kimyasalların hazırlanan GBF’lerinde, yasal düzenlemede belirtilen nanoforma özel gerekliliklerin yerine getirilmesi.
  • 1 Aralık 2022’de uygulaması zorunlu olacak, ATP17 güncellemelerinin madde sınıflandırmalarına ve dolayısıyla GBF’lerde uygulanması.
  • AB bölgesi zehir merkezlerine yapılan ürüne özel bildirimler sonucu alınan UFI (Unique Formula Identifier) kodunun, GBF’lere eklenmesi


Ticari akışınız içinde sorun yaşamamanız ve cezai işlemlere maruz kalmamanız için yasal düzenlemeler takip edilmeli ve kimyasallarınızın GBF’leri, en güncel haliyle pazara sunulmalıdır. GBF’lerinizi hazırlayan kişilerin bu konuda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olması, en önemli koşuldur.

CRAD, GBF hazırlama hizmetini alanında binlerce GBF hazırlama tecrübesine sahip ekibiyle sunmaktadır. Ek olarak firmanız personelinin GBF hazırlayabilmesi için yetiştirilmesi ve yetki sahibi olabilmesi amacıyla, nitelikli bir Kimyasal Değerlendirme Uzmanı olabilmesini sağlayan eğitimleriyle de kalıcı çözümler sunabilmektedir.

 

 

BAŞVURU FORMU

İLETİŞİM BİLGİLERİ