CRAD BLOG

YENİ KOZMETİK DİREKTİFİ YAYIMLANDI.

A.B.'nin yeni kozmetik direktifi yayımlandı. Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi'nin, Temmuz 1976 tarih ve 76/768/EEC sayılı eski direktifin yeniden düzenlenmesi suretiyle yerini alan, 30 Kasım 2009 kabul tarihli 1223/2009 sayılı yeni Kozmetik Direktifi yayımlanmış bulunuyor.
 

Söz konusu yönetmelik Avrupa Parlamentosu ve Konseyi'nin ilk değerlendirmesinde benimsenip, Konsey tarafından 2009 kasımında onaylandı. Yeni yönetmelik özellikle; kanserojen,mütajen ve üremeye zararlı (KMÜT) maddelerin kullanımıyla ilgili sıkılaştırılmış kontroller öngörüyor.Ayrıca, kozmetik ürünlerde kullanılan nano maddelerin tanımlanması,değerlemesi ve etiketlenmesi gibi konularda da yeni açılımlar ortaya koyuyor.
 

76/768/EEC no'lu eski direktif üzerinde bugüne kadar zaten çeşitli gerekçelerle çok sayıda tadil yapılmıştı, ancak başta REACH olmak üzere A.B bünyesinde yürürlüğe giren çeşitli mevzuatlarla bağlantılı olarak daha da başka tadil gereklilikleri ortaya çıkmaya başlayınca, özellikle açıklık ilkesi bağlamında yeni bir metnin düzenlenmesi kaçınılmaz olmuştur.
 

Yeni yönetmeliğin ; Kozmetik madde güvenlik raporu, kozmetik ürünlerde kullanımı yasaklı maddeler listesi, bazı şartlar haricinde kozmetik ürünlerin ihtiva etmemesi gereken maddeler listesi, kozmetik ürünlerde izin verilmiş renklendiriciler listesi,kozmetik ürünlerde kullanılabilecek koruyucular listesi,Kozmetik ürünlerde kullanımı serbest olan UV filtreleri listesi gibi toplam on tane de eki bulunmaktadır.

 

BAŞVURU FORMU

İLETİŞİM BİLGİLERİ