CRAD BLOG

ECHA'NIN IV. PAYDAŞLAR TOPLANTISI 19 MAYIS TARİHİNDE HELSİNKİ'DE YAPILACAKTIR.

REACH uygulanmaya başlandığından beri her yıl düzenli olarak organize edilen ECHA Paydaşlar Toplantılarının dördüncüsü, bu yıl da mayıs ayının on dokuzunda Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de düzenleniyor. Bu yılki organizasyon, her birinin arkasından soru-cevap kısımlarının geleceği üç ana bölüme ayrılmış durumda.
 

Kayıt ve CLP Bildirimi konularında ipuçları ve araçlar:

ECHA, CLP Yönetmeliği'nde gelinen son durum hakkında bilgi verecek ve katılımcılar da, bilgi teknolojisi araçları, sınıflandırma-etiketleme bildirimleri ve de kimyasal güvenlik raporlaması gibi konularda genel bir izlenim edinebilecekler.

 

Kayıt ve Değerlendirme ile ilgili geri dönüşler:

ECHA, kayıt, değerlendirme ve uygunluk kontrol proseslerinin son durumu hakkında bir sunum gerçekleştirecek.

 

Yayınlar:

ECHA personeli ve endüstri temsilcileri, ECHA'nın web sayfasında yayınlanmış olan kayıtlı kimyasallar ve bunun endüstriye katma değeri konularında fikir alışverişinde bulunacaklar. Toplantının son ayağında Lider Kayıtçılar ve adayları, ECHA uzmanlarıyla gerçekleştirecekleri bire bir görüşmeler yoluyla, kayıt ve CLP bildirimi konularında karşı karşıya oldukları sorunları müzakere etme şansını bulacaklar. Soruların aşağıdaki konu başlıklarına odaklanması bekleniyor: Madde tanımlama, sınıflandırma ve etiketleme, veri paylaşımı ve yayınlanması, ticari kurallar, teknik eksiksizlik kontrolleri ve kimyasal güvenlik raporları.
 

Bu bire bir görüşmelerin her biri yirmişer dakika sürecek olup, ECHA yetkililerinden daha detaylı bilgi talep eden katılımcılar kayıt yaptırırlarken sorularını da önceden iletebileceklerdir. Toplantıda yüzün üzerinde bire bir görüşme mümkün olabilecektir.
 

Sıkça sorulan sorulardan birçoğu Paydaşlar Toplantısı'ndan önce ECHA'nın web seminerlerinden takip edilebilecek olmakla birlikte, yine de bire bir soru cevap bölümleri, özellikle bireysel kayıt dosyası hazırlığı gibi kritik konuların açıklığa kavuşabilmesi açısından çok daha verimli olacaktır.
 

Paydaşlar toplantısına katılım için ECHA web sayfasındaki events bölümünden faydalanılabilecektir. Etkinliğe katılım ücretsiz olup, beş yüz kadar katılımcı ağırlanabilecektir.
 

Toplantı herkese açık olmakla birlikte, tam kayıt ve CLP bildirim son tarihleri sırasıyla 2010 ve 2011 olan firmalar, ulusal yetkili otoriteler, sivil toplum örgütleri, üçüncü ülke temsilcileri ve medya için öncelikli önemi haizdir.

BAŞVURU FORMU

İLETİŞİM BİLGİLERİ