CRAD BLOG

YENİ ANNEX-II KAPSAMINDA DAHA FAZLA UZMANLIK VE BİLGİ GEREKİYOR.

REACH uzmanlarına göre, 31 Mayıs tarihinde yayımlanan REACH’in tadil edilmiş yeni Annex-II’sine uyum sağlayabilmek için çok daha fazla uzman yorumuna ve tehlike verisine ihtiyaç olacak.


Yakın zamanda İngiltere’de konu hakkında düzenlenen bir toplantıda bir ECHA yetkilisi, bu yılın başında düzenlenen iki haftalık değerlendirme sürecinde yeni Annex-II’ye eşlik eden ECHA taslak rehber dokümanı hakkında binin üzerinde yorum geldiğini söyledi ve önümüzdeki yaz itibariyle daha da detaylı bir rehber hazırlanacağının altını çizdi.

Başka bir yetkili ise, Annex-II’nin yeni versiyonunun bir öncekine kıyasla GBF’lerle ilgili çok daha fazla değişikliği beraberinde getirdiğini ifade ederken, firmaların değişikliklerin tam kapsamını anlayabilmek için yeni Annex-II’yi, buna eşlik edecek yeni rehber dokümanı ve CLP Yönetmeliğini çok dikkatli bir şekilde okumaları gerektiğini vurguladı.
 

Dünya çapında bir madencilik firmasının yetkilisi ise, uyum sorunları hakkında firmalardan kendisine ulaştırılan çok sayıda soru olduğunu belirtti; bunların içinde kimi zaman yüzlerce sayfadan oluşabilen Kimyasal Güvenlik Raporlarından , Güvenlik Bilgi Formlarını oluşturmak için gerekli verilerin seçilip nasıl derleneceği ve bunun için gerekli tahmini sürenin ne olacağı sorusu başı çekiyor. Ayrıca, REACH kayıt dosyalarına katılım imkanı sağlayan “katılım mektupları”nın aynı zamanda dosya içeriğindeki kimyasal güvenlik raporu verilerine de erişim imkanı verdiğini anımsattı.

 

Tim Harris of the UK Health and Safety Executive (HSE) acknowledged the unavoidably confusing nature of the transition arrangements for SDSs in line with the transition periods for compliance with the CLP Regulation. He said the HSE would be taking a pragmatic approach to enforcement of requirements on safety data sheets

 

İngiliz Sağlık ve Güvenlik Bakanlığı’ndan (HSE) bir yetkili ise, CLP Yönetmeliği uyumunda yaşanmış olan geçiş dönemine benzer şekilde, Güvenlik Bilgi Formları düzenlemelerinde de geçiş döneminin bu kaçınılmaz karmaşık doğasının varlığını teslim etti. HSE’nin Güvenlik Bilgi Formlarının uygulama gereklilikleri konusunda “pragmatik yaklaşım” yöntemini benimseyebileceğini sözlerine ekledi. 

BAŞVURU FORMU

İLETİŞİM BİLGİLERİ