CRAD BLOG

A.B İHRACATINIZDA KAÇIRILMAMASI GEREKEN VİRAJ: CLP BİLDİRİMİ

Kimlerin Sınıflandırma ve Etiketleme Bildirimi Yükümlülüğü Var ?


REACH Yönetmeliği’ne, aşağı yukarı endüstri içinde yer alan tüm aktörler aşina hale gelmiş durumda; ancak kayıt hazırlıklarının tam orta yerinde; sınıflandırma, etiketleme ve ambalajlama (CLP) Yönetmeliği konusunda da birtakım zorunluluklarınız olduğu konusunda bir duyumunuz oldu mu? CLP Yönetmeliği firmalara, maddelerini 1 Aralık 2010 tarihi itibariyle kimyasal maddelerini, yeniden sınıflandırma, etiketleme ve ambalajlama zorunluluğu getiriyor. Bunun yanında, bu yeni sınıflandırma ve etiketlemenin ECHA’nın Sınıflandırma ve Etiketleme Envanteri’ne bildirimi de gerekiyor.
 

Bildirim zorunluluğu, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren pek çok firmayı etkiliyor. ECHA milyonlarca bildirim almayı bekliyor. Bildirim tarihi yaklaşırken, firmanız buna hazır mı?
 

Şayet firmanız aşağıdaki faaliyetlerden birini yerine getiriyor ve maddeleri A.B. Pazarı’na arz ediyorsa, bildirim zorunluluğu kapsamına giriyorsunuz demektir:
 

-REACH kapsamındaki maddeleri üretiyor ve A.B’ye ihraç ediyorsanız.

-Tehlike sınıflandırması olan maddeleri, tonajdan bağımsız olarak üretiyor ve A.B’ye ihraç ediyorsanız.

-Dahil olan tonajdan bağımsız olarak, maddeden kaynaklanan tehlike sınıflandırması, karışımın tamamına etki edip, karışımın sınıflandırmasını da tehlikeli hale getiriyorsa; bu tür karışımları üretip A.B’ye ihraç ediyorsanız

-REACH Madde 7 uyarınca kayda tabi olan maddeleri içeren “eşyaları” A.B’ye ihraç ediyorsanız.
 

Kimyasal maddeleri, karışımları veya bazı patlayıcıları A.B’ye ithal edenler, CLP Yönetmeliği’ne göre “ithalatçı” kategorisine girerler. Burada, ülkemiz üreticisi ve aynı zamanda A.B.’ye ihracat yapan firmaları ilgilendiren çok önemli nokta: “Sadece A.B.’de yerleşik üretici ve ithalatçıların bu bildirimi yapabilecekleridir.” Bir A.B. dışı firmanın, diğer tüm ithalatçılarını da temsil edecek şekilde, ithalatçılarından birini bildirimde bulunmak üzere ataması mümkündür.(Grup bildirimi). Tek Temsilcilerin bildirimde bulunmalarına izin verilmemekle beraber, maddenin kayıt dosyasının bir parçası olarak bilgi sağlayabilme hakları vardır. Bu durumda, maddelerinin kaydını yaptıran ithalatçılar, envantere bildirim yükümlülüğünden muaf olacaklardır.
 

Özet Bilgi:

-A.B. Pazarı’na arz edilen maddeler, 1 aralık 2010 tarihinden itibaren yeni CLP kriterlerine uygun olarak sınıflandırılmalı, etiketlenmeli ve ambalajlanmalıdır.

-Sınıflandırma ve etiketleme envanteri, kimyasal maddelerle ilgili temel sınıflandırma ve etiketleme bilgilerinin veritabanıdır.

- 1 Aralık 2010 tarihinden itibaren, maddenin piyasaya arz edilmesinden itibaren en geç bir ay içerisinde bildirim yapılmalıdır.

-Bildirim için ilk son tarih (deadline) 3 Ocak 2011 olarak belirlenmiştir, ancak dikkat edilmesi gereken, araya Noel tatili gireceğinden, pratikte son kayıt tarihi olarak 24 Aralık tarihinin baz alınmasıdır.

-Bildirimler ücretsizdir.

-REACH kapsamında 30 Kasım 2010 tarihi itibariyle hali hazırda kaydı yapılmış olan maddeler için bildirim işlemi, kayıt işleminin bir parçası olarak yapılmış sayılacaktır.

-Üretici ve ithalatçılar grup olarak bildirimde bulunabileceklerdir. 

 

BAŞVURU FORMU

İLETİŞİM BİLGİLERİ