CRAD BLOG

SINIFLANDIRMA&ETİKETLEME ENVANTERİ AB PAZARINDAKİ TÜM TEHLİKELİ MADDELERİ İÇERECEK!!

Avrupa Kimyasallar Ajansı (ECHA), bildirim yapanların “sınıflandırılmamış” olarak belirtmiş oldukları maddeleri de içeriğe dahil ederek kamu erişimine açık Sınıflandırma ve Etiketleme Envanterini güncelledi. Envanter aynı zamanda EINECS maddelerin tüm bildirimlerini de içeriyor.

Bu güncelleme ile birlikte, ECHA, kimi kullanıcıların bazı maddelerin sınıflandırmalarının yayımlanmadığı ve bu durumun da zedelenmiş bir imaja neden olabileceği yönündeki kaygılarını da gidermiş oldu. Şu anda envanter, REACH Yönetmeliği Madde 119(1)’e göre kendisi için tehlikeli olarak sınıflandırılmış en az bir bildirim yapılmış tüm maddeleri içermektedir. Bunun yanında, EC envanterinde bulunan maddeler için yapılmış tüm bildirimler de erişime açık durumdadır.

Yayımlanmış her madde için bildirim kapsamındaki tüm bilgileri kapsama dahil ederek ECHA, sınıflandırma bilgilerinin şeffaflığını ve tamlığını sağlamış bulunmaktadır. Sınıflandırma bilgilerinin daha fazla konsolide olmasını sağlamak için, ECHA 2013 yılında yayınlanacak olan web tabanlı bir tartışma platformu geliştirmek üzere çalışmalarını sürdürmektedir. Bu sayede endüstrinin herhangi bir maddenin sınıflandırmasını yaparken mümkün olduğunca birlikte hareket edip ortak sınıflandırmalar konusunda mutabakat sağlaması hedeflenmektedir.

Envanterin şimdiki hali 120.000 kadar madde hakkında yaklaşık 5.3 milyon bildirim içermektedir. Envanter ECHA tarafından gözden geçirilmiş olup yeni gelen veya güncellenen sınıflandırma ve etiketleme bilgilerine göre düzenli olarak güncellenmektedir.

Daha detaylı bilgi ve destek için CRAD ekibi ile temas sağlayabilirsiniz.

BAŞVURU FORMU

İLETİŞİM BİLGİLERİ