BÜLTENLERİMİZ

CRAD 2014 NİSAN AYI SEKTÖREL BİLGİLENDİRME BÜLTENİ

BİYOSİDAL ÜRÜNLERE DAİR ENVANTER BİLDİRİMLERİ BAŞLAMIŞTIR.

12 Mart 2014 tarih ve 28939 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan '' Biyosidal Ürünler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'' kapsamında, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13,21 ve 22. ürün tiplerindeki biyosidal ürünler için Biyosidal Ürün Envanteri açılmıştır.


İlgili yönetmelik kapsamında;
* 6. ve 13. ürün tiplerindeki ürünler için en geç 1 Ocak 2015 tarihine kadar Envanter Bildirimi yapılması ve bu bildirimin onaylanması kaydıyla ürünleri 1 Ocak 2017 tarihine kadar piyasaya sunulabilir.

* 7, 8, 9, 10, 11, 12, 21 ve 22. ürün tipleri kapsamındaki ürünler için en geç 1 Ocak 2018 tarihine kadar Envanter Bildirimi yapılması ve bu bildirimin onaylanması kaydıyla ürünleri 1 ocak 2020 tarihine kadar piyasaya sunulabilir.


Bu tarihten sonra ürünlerin piyasada kalabilmesi için 6 ve 13. ürün tipleri kapsamındaki ürünlerin ruhsat başvuruları en geç 1 Ocak 2016 tarihine kadar; 7, 8, 9, 10, 11, 12, 21 ve 22. ürün tipleri kapsamındaki ürünlerin ruhsat başvuruları en geç 1 Ocak 2019 tarihine kadar Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’na yapılmalıdır. Süresi içerisinde ruhsat başvurusu yapılan ürünler için 6 ve 13. ürün tipleri kapsamındaki ürünlerin ruhsatlarının 1 Ocak 2017 tarihine kadar; 7, 8, 9, 10, 11, 12, 21 ve 22. ürün tipleri kapsamındaki ürünlerin ruhsatlarının 1 Ocak 2020 tarihine kadar alınması gerekmektedir. Ürün ruhsatlarının belirtilen tarihlerde alınmaması ve ürünlerin bu tarihlerden sonra piyasada ruhsatsız olarak bulunması ve piyasada rastlanması halinde yasal işlem yapılacağı belirtilmiştir.


Yukarıda bahsi geçen ürün tipleri için 2010 yılı ilk yarısında ve 2011 yılı sonunda açılmış olan Envanter Bildirim döneminde Biyosidal Ürün Envanterine Bildirim yapılmış olsa dahi yeniden envanter bildirimi yapılması istenmektedir.


Envanter başvuru koşulları ve dokümanlar Türk Halk Sağlığı Kurumu tarafından henüz net olarak açıklanmamış ise de bizler Yönetmelik Ek VII’de bulunan Envanter Bildirim Formu, Ürüne ait Güvenlik Bilgi Formu (GBF/MSDS/SDS), ürün etiketini ve Envanter Bildirim harç dekontunu içerecek şekilde Envanter Bildirim dosyasının hazırlanmasını önermekteyiz.


Envanter Bildirimi için, 2014 yılı ücret tarifesine göre her bir ürün için 70 TL Biyosidal Envanterine Bildirim Harcı olarak Halk Bankası Ankara-Mithatpaşa Şubesindeki TR26 0001 2009 3960 0005 0000 46 IBAN numaralı hesabına yatırılması gerekmektedir.


Bu bilgiler kapsamında gerek geçmişte Biyosidal Envanterine Bildirimi konusunda gerek bizlerle çalıştığınız ürünler, gerekse de yukarıda belirtmiş olduğumuz ürün tiplerinde yer alan yeni ürünleriniz için CRAD Uzman ekibimiz ile temas edebilirsiniz.


CHEMCON EUROPE 2014 İSTANBUL KONFERANSINDA YURDUMUZU TEMSİL ETMENİN ONURUNU YAŞADIK…

Kimyasal Mevzuatlar alanında Global çapta en önemli organizasyonlardan bir tanesi olan ChemCon Kimyasal Mevzuat Kongresi, Nisan ayının ilk haftasında İstanbul’da gerçekleştirildi. Dünyanın çeşitli ülkelerinden 360’ı aşkın delege ve 50’yi aşkın konuşmacının yer aldığı ChemCon etkinliği kapsamında yer alan fuar alanında Türkiye’yi Kimyasal Mevzuatlar alanında temsil eden tek firma olarak yer almak bizler için gurur vericiydi.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kimyasallar Dairesi Başkanlığı’nın destekleriyle hazırlanan ve Genel Direktörümüz Melih Babayiğit’in moderatörlük görevini üstlendiği Türkiye oturumunda, Kimyasallar Yönetimi Dairesinden Sayın Ahu Çekim, Türkiye’nin REACH mevzuatını uyumlaştırılması projesinde görev almış olan Leo Van Der Biessen ve Atak Madeni Yağlar firmasından Tuba Yıldırım’ın, yurdumuzda geçerli Kimyasal Mevzuatlar alanında sunumlarına yer verildi.


ChemCon’u bu yıl İstanbul’da düzenleyerek, hem katılımcıların birçoğu için sıkışık iş tempoları dahilinde ilk kez Türkiye ziyaretini gerçekleştirmelerine vesile olan, hem de gerçekleştirdikleri otantik sosyal faaliyetler ile katılımcılara zevkli ve tanıtıcı Türkiye ortamları sunan organizasyon ekibine de teşekkürlerimizi bir borç biliriz.


Diğer birçok Kimyasal Mevzuat alanındaki etkinlik gibi bu önemli etkinlik kapsamında da ‘’ Mevzuat uyumu için pencereniz, Türkiye pazarınız için anahtarınız: CRAD’’ sloganıyla yer almaktan memnuniyet ve şeref duyduğumuzu belirtmek isteriz.


KİMYASAL KARIŞIM İHRACATI YAPAN FİRMALAR CLP GEÇİŞİ İÇİN HAZIRLIK YAPMALIDIRLAR!!!
CRAD’ın gözlemleri ve müşterilerinin paylaşımlarına dayanarak söyleyebiliriz ki, 2014 yılı itibariyle başta A.B. bölgesi olmak üzere küresel düzeyde çoğu firma, CLP (EC 1272/2008) sınıflandırma ve etiketleme kurallarına uygun sunulan kimyasallar talep etmektedir. Yani kimyasal ihracatı yapan Türk firmaları, kimyasal ürünlerine ait Güvenlik Bilgi Formlarını (MSDS/SDS/GBF) ve ambalajları üzerindeki etiketlemelerini CLP’ye uygun olarak hazırlamalı ve sunmalıdırlar. A.B. bölgesinde karışım olan kimyasallar için son geçiş tarihi 1 Haziran 2015’dir. Ancak, A.B. firmalarının çoğu CLP kurallarını uygulamaya geçmiş olup, kendileriyle çalışan firmaların da bu geçişlerini yapmasını istemektedirler.


CRAD olarak Türk Kimya Endüstrisine tavsiyemiz; kimyasal karışım olarak ihracatını gerçekleştirdiğiniz ürünleriniz (boya, oda kokusu, deterjan, temizlik malzemeleri, inşaat kimyasalları, çeşitli endüstriyel kimyasal karışımlar vb.) için en kısa sürede CLP sınıflandırma, etiketleme ve ambalajlama kurallarına uyum sağlayacak çalışmalarınızı başlatmanız olacaktır. Ticaretiniz sırasında, son anda karşınıza beklenmedik bir sorun olarak çıkmasını beklemeyiniz.


Detaylı bilgi ve danışmanlık hizmetleri için CRAD Uzman Ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

İLGİLİ ETİKETLER; biyosidal ürün yönetmeliği,biyosidal ürünlerine yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik,biyosidal envanter bildirimi,biyosidal ürün envanteri,clp sınıflandırma ve etiketleme,güvenlik bilgi formu,sds,gbf,msds,clp uygulamaları,clp sınıflandırma,clp etiketleme,clp ambalajlama,clp kuralları,clp yönetmeliği,biyosidal ruhsat başvurusu,biyosidal ruhsat,biyosidal envanter,biyosidal yönetmelik,biyosidal envanter bildirim işlemleri,güvenlik bilgi formu,gbf,sds,msds,biyosidal ürün envanter bildirimi,biyosidal ürün envanter bildirimleri,güvenlik bilgi formu hazırlama,gbf,sds,msds,malzeme güvenlik bilgi formu,biyosidal ürün yönetmeliği danışmanlığı,biyosidal envanter bildirim hizmeti,biyosidal envanter bildirim danışmanlığı,biyosidal envanter bildirimi nasıl yapılır,biyosidal envanter bildirimi nedir,biyosidal yönetmelik hizmetleri,biyosidal yönetmelik hizmeti,güvenlik bilgi formu hazırlama,malzeme güvenlik bilgi formu hazırlama.envanter bildirim harcı,biyosidal envanter bildirim harcı,clp hizmeti,clp yönetmeliği,clp danışmanlık hizmetleri,clp uyum hizmetleri,clp uyum hizmeti,clp danışmanlık hizmeti,clp mevzuatı,1272 ec clp mevzuatı,clp sınıflandırma etiketleme ambalajlama hizmeti,clp sınıflandırma etiketleme ambalajlama yönetmeliği,clp yönetmeliğine uygun gbf,clp mevzuatına uygun gbf hazırlama,clp mevzuatına uygun msds hazırlama,clp yönetmeliğine uygun güvenlik bilgi formu hazırlama,clp yönetmeliğine uygun malzeme güvenlik bilgi formu hazırlama

İLETİŞİM BİLGİLERİ